The Cost Of Healthy Eating

Occasionally I can keep things to myself, but not often.

Sometimes I just have a really hard time seeing nonsense and not calling it out… especially when it involves food and nutrition.

This is made harder by the fact there are sheer volumes of nonsense involving food and nutrition in the world today.

It hurts my head.

So in today’s episode of “Are you kidding me” I want to explore this thought about a food post I’ve seen multiple times circulating Facebook. I’ve seen it in other forms, this just happens to be the current edition of it.

Ah yes. The old “they make it so hard to eat healthy because it’s expensive ” line.

Let’s not miss they are comparing a cheap carton of fries available at any fast food place to a prepped carton of fruit in grocery store. ( insert eye roll here)

I’m just gonna cut to the chase on this topic.

What you eat is your responsibility.

Really.

I’m not sure why this is often hard to grasp and far to overlooked. Every single day I’m responsible for what goes into my mouth and the foods I feed my body.

Whether it’s optimally nutritional or not, no one is stuffing food in my face but me.

I call the shots.

Why then is this food post shared around like there are victims who have to eat junk food…or let’s just say…not optimally nutritional food?

You..me…we make a choice to what we choose to eat.

We are individually responsible for our food choices. It can’t be blamed on anyone but us.

So yeah, the first step to being real with this is taking ownership of your eating and the foods you eat as well as what you buy at the store or when you eat out.

With that being said….

Let’s get to the intent of this food post.

That it’s cheaper to eat non- nutritional food over healthy food.

Like anything in this world, there are a variety of price points on lots of things, food iincluded.

I may not often buy meat out of the fancy meat counter, but it doesn’t mean I can’t buy good meat in the other areas of the meat dept. I buy lean meats that are on sale and chicken which is always reasonably priced.

I have a budget to operate in, as do most of us. You can still operate in your budget and make good food choices.

Since they use the idea of fries for 1.00 ( obviously at a fast food restaurant) and the fruit is obviously the prepped and packed kind ( you ALWAYS pay more for that service!) at a grocery store I don’t find that much of a fair comparison.

Here’s what I will compare. Our local Wendys restaurant is a fast food place but they also offer lots of healthy options.

They have value menus with those 1.00 fries for sure, but they also offer 1.00 salads too.

I love their “real” salads on the menu though. They are often a tasty mix of veggies and fruit with nice serving of protein added with grilled chicken. I skip the creamy calorie laden dressings and opt for their light choices. Water is always my standard drink.

I can’t help but note….the salads are similar in price to a burger/fry/soda combo.

So what’s the difference?

The choice I make.

I love fries. They are like…pure deliciousness.

I also understand they aren’t an optimal food choice which is why I limit them to maybe…twice a month as a treat…

I fully understand though if I walk into that fast food business and decide to order a meal with fries then I am doing it because I choose to, not because it’s a good financial move.

We need to stop using that as a reason for poor food choices.

We are individually responsible for how we choose to fed our bodies.

What about the grocery store?

Pretty much a similar strategy applies.

Really, you don’t need cokes, cookies, and cheese puffs filling up your basket.

Is that stuff cheap? Yep.

But so are canned fruits, beans, tomatoes and other veggies. Add to that lowfat yogurts, cottage cheese and lowfat puddings

Eggs are an amazing and versatile food that are economical and can be used so many ways, for meals and snacks.

Buy real cheese in brick form and cut into cubes. Opt for healthier whole grain crackers and breads. Whole grain pastas and noodles are also other healthy low cost meal choices.

I noted the store brand “wheat bread” was 2.00 but for 89 cents more I got a more nutritional bread made with several grains.

What about fresh produce?

As the photo shows in my post, they’ve used a container of prepped fruit. I see this often in the store and it can be handy. However, you do pay for that convenience….quite a bit. Therefore, I really don’t see this as a fair assessment in this food post to eating healthy not being cost effective.

I do buy some prepped items. One of those is broccoli. I buy the huge bag but it’s convenient for me to use in salads, as a snack, or to throw in a pan and roast. I don’t mind paying a bit more for the convenience.

Mostly though I buy fruits and veggies I prep myself. You can buy many of those already prepped but since we are talking about eating healthy and affordable I’ll suggest prepping your own.

And shop seasonal foods! Last year the blackberry crop was amazing and almost every other week the large cartons were like …1.48…

I seriously ate my body weight in them!

Shopping seasonal on fruits and veggies is an economical way to eat healthy.

One thing our store has started doing is bagging produce that needs to move and marking it 50% off.

Let me tell you… I troll that dept heavy now looking for those tags! I’ve also experimented with new foods because they were on sale.

You may check to see if your store offers those mark downs.

Frozen foods

I understand sometimes the fresh stuff can go bad on you. It won’t if you plan meals with it 😉

Anyway, frozen offers healthy foods, and they won’t spoil.

Corn, broccoli, mixed veggies, snap peas, black eyed peas, stir fry mix, edamame and fruits are all good frozen choices. ( I personally do not care for the green beans or cauliflower as I think they are bland and the beans are usually tough) if you can’t get fresh green beans ( the best) canned are a tastier choice.

The bottom line

I buy a variety of foods for my family. Treats are an enjoyable part of life but I also shop to buy nutritionally healthy foods too.

Buying a bag of apples or oranges is usually wthin the price range of a package of Nutter Butter cookies or Oreos.

Do both have an appropriate place? Yes.

Is one more important to a healthy lifestyle than the other? Absolutely.

Can we then suggest eating healthy is more costly than eating food that offers less nutritional benefits?

No. And why?

Because it comes back to what I started with. We are responsible for what we buy and eat. We are responsible for the food choices we make, good or not so good.

There are many, many healthy and affordable food options. We are not victims who have to eat junk food because it’s more “affordable”.

That’s the lie I’m sick of seeing circulated.

Healthy eating is quite affordable, however, you must be willing to eat that way and choose the healthier options that are available.

Tell me, do you think eating healthy is more eexpensive than eating non healthy foods? What are some of your favorite cost effective healthy foods/meals?

Published by

Sassyfitnesschick

8 years ago I began what I now refer to as my "journey into lifestyle fitness". After a yearly check in with my Dr he said I looked "really good on paper, but I might consider losing a few pounds" I wasn't offended... I knew I needed to but it seemed like to much work at the time. In that year we had adopted 2 girls out of foster care, plus caring for my 3 sons & husband sort of left me on the back burner taking care of "me". I told him I "used to" walk & he encouraged me to at least get back to that. I left his office that day, started, & never quit. As time moved on my walks increased in length & speed. I started mingling some jogging into it...then after more time some short sprints. One day I realized I was doing more running than anything else. I learned to run longer and farther. I constantly challenged myself to do more. I realized I had turned into a runner & was loving it. I have since run 6 half marathons, 2 full marathons, and my first 50K scheduled for March 1,2015. Not bad for a girl who just started off walking not quite 2 miles! My body was now beginning to show the results of my work as weight & inches dropped off. I began to add in boxing & weights on days I wasn't running. Over time as the fat left, my new muscles were waiting underneath =) Obviously, I also made some food changes. Nothing drastic..just started eating less and trying to eat better.. I hated diets and how they made me feel....deprived & left out of all the fun...so adjusting & eating less of what I liked and moving more.. I found myself getting in decent physical shape. It began my thinking of lifestyle and not "dieting". As I got stronger,healthier & more fit it was an easier process to "let go" of some of the foods I had enjoyed. I had more energy, strength and confidence in what I could do. It was empowering. It made me realize that I probably wasn't the only one who wanted to lose weight, be healthy & strong but not always be on some sort of "diet". Maybe my journey & what I had learned & been doing might possibly help others to success in their lives... I consider myself to be rather normal and ordinary ( meaning I haven't always been into fitness and healthy eating) it has been a steady, daily, learned process with good days and bad days and my hope is that you too, will see the greatness in you, and that you have the ability and power to change and do anything you put your mind to. If you want change, you can make it happen. It's just one day at a time, making smart moves and better choices, and before you know it, things are happening. Get started on your journey, really, what do you have to lose ? And yet, so much to gain =)

16 thoughts on “The Cost Of Healthy Eating”

  1. I agree. The excuse that nutritional foods are too expensive is just that, an excuse.

    In the summer, I go to market and get produce cheap. I can make up ALL kinds of salads and sides with it for the week at nickels on the dollar over store bought containers that go bad right away.

    Someone’s got to make a “Habit” book, and leave the diet out of it.

    Great post Sassy!

    Liked by 1 person

  2. We make it a habit to buy fresh produce every Sunday at the local market. It tastes better than those store-bought canned goods. Well, can’t say that I never bought them canned goods. I just prefer to buy fresh goods.

    Liked by 1 person

  3. I was always on the band wagon of “It’s cheaper to eat less nutritious foods” but I honestly never considered the fact that it wasn’t the food I was paying for, it was the service. You can buy $1 fries anywhere, but at a grocery store, raw vegetables are often similarly priced. If you’re really committed to eating healthy, you should be willing to put in the work to do so! Chop those veggies yourself!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s